A programról

A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program a korábbi INTERREG III.A. (Magyarország) és Phare CBC (Románia) 2004 programok folytatásaként a 2007-2013 programozási időszakban kerül megvalósításra közös intézményrendszer és közös pénzügyi keretek alkalmazásával, a két ország szomszédos határvonalán. Az út a magyar – román határmenti területek közös gazdasági és társadalmi integrációja előtt, 2007. december 21-én nyílt meg, amikor az Európai Bizottság jóváhagyta a program megvalósítását szabályozó programdokumentumot. A hét éves időszakban határon átnyúló együttműködések fejlesztésére közel 248 millió euró részben közösségi (ERFA), részben nemzeti forrás áll rendelkezésre. Az új programidőszak jelentősebb jellegzetességei a következők:

  • Önmagában való cél –> láthatóság
  • Javított jogi háttér (Specifikus előírások az együttműködésre vonatkozóan, vezető partner elv, EGTC, nincs tükör és egyedülálló projekttípus)
  • A Lisszaboni és Göteborgi prioritások érvényesítése (összpontosultabb programok várhatóak)
  • 85%-os közösségi hozzájárulás plusz 10-13 %-os nemzeti társfinanszírozás – csupán 2-5 %-os önrész
  • Közös európai (ERFA) és nemzeti szintű források

A programban meghatározott prioritások a fejlesztési lehetőségek széles skáláját biztosítják a programterületen. A 2 prioritás: az együttműködési terület közös, fenntartható fejlesztéséhez szükséges kulcsfeltételek javítása valamint a társadalmi és gazdasági kohézió erősítése a határmenti térségben.

Leave a Reply